Zostań swoim własnym szefem: 5 prostych sposobów


W dzisiejszych czasach, dzięki dynamicznemu rozwojowi platform społecznościowych i internetowych influencerów, łatwo jest uwierzyć, że wszyscy jesteśmy w stanie osiągnąć niemal wszystko. Ludzie są zmęczeni nudną i schematyczną pracą, którą muszą wykonywać od poniedziałku do piątku. Pragną zmian i niezależności. No i czemu mieliby tego nie robić? Istnieje wiele korzyści płynących z bycia swoim własnym szefem, a dziś trochę Wam o nich opowiemy. Co więcej, pokażemy też 5 najlepszych pomysłów na własny biznes.

Co to znaczy zostać swoim własnym szefem?

Dla niektórych to pytanie może wydawać się głupie, ponieważ teoretycznie nie wymaga ono wyjaśnień. Zostanie swoim własnym szefem oznacza rozpoczęcie nowego biznesu, niezależnego od jakichkolwiek zewnętrznych sił lub wpływów. Oznacza to porzucenie pracy na pełen etat i rozpoczęcie działalności na własny rachunek.

Ale jeśli odłożysz to wszystko na bok, to co tak naprawdę oznacza zostać swoim własnym szefem?

Gdyby się nad tym głębiej zastanowić, bycie swoim własnym szefem oznacza maksymalne wykorzystanie swojego potencjału w życiu. Praca dla kogoś jest całkiem łatwa. Przychodzisz każdego dnia, wykonujesz swoje zadania, otrzymujesz informacje zwrotne i wychodzisz. Następnie powtarzasz to 5 razy w tygodniu przez cały rok (z wyjątkiem urlopu, oczywiście). Jest to bezpieczna opcja, która nie pozwala w pełni rozwinąć skrzydeł. Tylko wymyślając własny pomysł na biznes i wdrażając go w życie, będziesz w stanie się wykazać i faktycznie poczuć smak całkowitej niezależności. Jeśli więc spojrzeć na to z tej perspektywy, to w rzeczywistości jest to znacznie więcej niż tylko porzucenie zwykłej pracy. Oznacza to stanie się zupełnie nową osobą i rozpoczęcie zupełnie nowego życia.

Dlaczego warto zostać swoim własnym szefem?

Oprócz aspektu samorozwoju, warto również zauważyć, że bycie swoim własnym szefem przynosi wiele praktycznych korzyści. Wymienienie ich wszystkich zabrałoby nam co najmniej 5 artykułów, dlatego dzisiaj porozmawiamy o najważniejszych z nich.

Ustalanie swojego własnego harmonogramu

Można śmiało powiedzieć, że większość ludzi nienawidzi dostosowywania się do czyjegoś harmonogramu. Wszyscy prowadzimy różne style życia, mamy różne potrzeby i różne nawyki, co oznacza również, że wszyscy powinniśmy pracować w różnych godzinach. Wiele badań wykazało, że pracownik jest najbardziej efektywny, jeśli może pracować według własnego harmonogramu, a nie harmonogramu pracodawcy. Jeśli staniesz się niezależny, będziesz mógł ustalać własne godziny pracy i decydować, kiedy jesteś najbardziej efektywny.

Zarabianie więcej pieniędzy

Prawie każdy wie, że jedynym sposobem na zarobienie dużych pieniędzy jest praca na własny rachunek. Nawet najlepiej opłacani prezesi nie zarabiają tyle, co właściciele firm, dla których pracują. Oczywiście pracując dla kogoś nadal można osiągnąć spore zyski, ale jeśli ma się wielkie ambicje, założenie własnej firmy jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Jeff Bezos, Elon Musk i Mark Zuckerberg nie stali się najbogatszymi ludźmi na świecie dzięki pracy na etacie. Bycie właścicielem firmy to tak naprawdę jedyna ścieżka dla każdego, kto marzy o zostaniu milionerem.

Podejmowanie kluczowych decyzji

To prawdopodobnie najlepsza część samozatrudnienia, która w rzeczywistości łączy się ze wszystkimi innymi. Bycie swoim własnym szefem oznacza, że to Ty podejmujesz wszystkie decyzje. Niezależnie od tego, czy mówimy o przestrzeni biurowej, potencjalnych klientach czy działaniach marketingowych – wszystko jest zależne od Ciebie! Wolności, jaką zapewnia własny biznes, nie da się porównać z żadnym innym rodzajem pracy. Koniec z irytującymi przełożonymi lub spotkaniami 1:1 w celu omówienia Twojej „ścieżki kariery”. Teraz wszystko sprowadza się do Ciebie i choć czasami może się to wydawać przerażające, jest to prawdopodobnie najwspanialsze uczucie ze wszystkich!

 

Jak już wspomnieliśmy, to tylko kilka z licznych zalet, które wiążą się z byciem swoim własnym szefem. Niemniej jednak, naszym zdaniem, już tylko te trzy są wystarczające.

Jakie cechy charakteru są potrzebne do zostania własnym szefem?

Bycie swoim własnym szefem jest super, ale jak zapewne się domyślasz, nie każdy może to osiągnąć.

Potrzeba dużo odwagi, aby móc wziąć na siebie pełną odpowiedzialność związaną z prowadzeniem firmy. Oznacza to, że pewne cechy charakteru są absolutnie niezbędne. Należą do nich

 • samodyscyplina
 • analityczny umysł
 • zdolności organizacyjne
 • charyzma
 • otwartość na nowych ludzi
 • pomysłowość
 • pewność siebie

Jeśli posiadasz większość z nich, to prawdopodobnie jesteś odpowiednią osobą do rozpoczęcia niezależnego biznesu. Jeżeli jednak brakuje Ci czegoś w niektórych z tych obszarów, nie ma powodu do zmartwień. Zawsze możesz popracować nad pewnymi częściami swojej osobowości i udoskonalić siebie samego.

Jak zostać swoim własnym szefem?

Teraz, gdy omówiliśmy wszystkie zalety związane z założeniem własnej firmy i nakreśliliśmy cechy charakteru, które powinien posiadać właściciel przedsiębiorstwa, porozmawiajmy trochę o tym, jak się za to wszystko zabrać.

Pytanie o to, jak założyć własną firmę, jest dosyć skomplikowane. Podstawą jest zawsze przemyślany pomysł i gotowy biznesplan. Jeśli poważnie myślisz o rozpoczęciu nowego rozdziału w swoim życiu i rzuceniu pracy na etacie, to musisz się do tego bardzo dobrze przygotować. Skonsultuj się ze specjalistami, przeprowadź badania rynku i poznaj potrzeby konsumentów. Zapoznaj się również z aktualnymi przepisami prawnymi i podatkowymi, aby upewnić się, że wszystko robisz zgodnie z prawem. No i oczywiście – daj sobie czas. Nie każdemu uda się zbudować dobrze prosperujący biznes z dnia na dzień.

5 najlepszych pomysłów na własny biznes

Przejdźmy teraz do konkretów, czyli 5 najlepszych możliwości zostania swoim własnym szefem. Omówimy tutaj najpopularniejsze ścieżki kariery, które pozwalają rozwinąć niezależny biznes. Jeśli któraś z nich do Ciebie przemówi, to nie czekaj i zacznij nowe życie już dziś.

 1. Influencer

Chociaż influencerzy są obecnie powszechnie znani, nadal jest to stosunkowo nowa ścieżka kariery i wiele osób nie ma pojęcia, z czym się wiąże. Najczęściej zawód ten postrzegany jest przez pryzmat irytujących YouTuberów i TikTokerów, ale ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że w rzeczywistości jest to coś znacznie ciekawszego. Tak naprawdę najlepszą częścią bycia influencerem jest to, że nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. W dzisiejszych czasach możesz być blogerem, gwiazdą Instagrama, podcasterem, a nawet specjalistą ds. technologii, a wszystko to mieści nadal zawiera się w kategorii „influencer”. Co więcej, jeśli uda ci się zdobyć lojalnych fanów, możesz zarabiać naprawdę dobre pieniądze, przy czym Twoja działalność nie będzie nawet wymagała wynajmowania biura. Jasne, większość największych gwiazd Internetu zatrudnia asystentów i menedżerów, ale w porównaniu z kosztami prowadzenia tradycyjnego biznesu, to wciąż prawie nic!

 1. Agent nieruchomości

W przeciwieństwie do influencera, agent nieruchomości to stabilny zawód znany wszystkim od wieków. Ludzie zawsze potrzebowali domów i zawsze będą ich potrzebować, więc jest mało prawdopodobne, że zawód ten zniknie w najbliższym czasie. Poza tym, w ostatnich czasach cieszy się on coraz większą popularnością. Sporo osób pracujących w tej branży założyło nawet kanały na YouTube, na których opowiadają o plusach i minusach tego rodzaju pracy (jak widać, również oni mogą być influencerami), co sprawiło, że zainteresowali się nią przeciętni ludzie. Warto podkreślić, że zdobycie zawodu agenta nieruchomości nie jest łatwe i w wielu krajach wymaga specjalnych certyfikatów. Jeśli jednak Ci się uda, możesz być spokojny o swoją przyszłość. To, co zarobisz w postaci prowizji od sprzedanych i wynajętych lokali, zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby.

 1. Freelancer

Lubisz tworzyć? Jesteś kreatywny? Jeśli tak, to ta praca jest właśnie dla Ciebie. Bycie autorem treści to wymarzony zawód dla wielu osób. Zwykle możesz go wykonywać, kiedy chcesz i gdzie chcesz, ponieważ nie liczy się czas, jaki Ci to zajmuje, ani lokalizacja, w której przebywasz, a jedynie efekt końcowy. Dlatego tak wiele osób decyduje się na podjęcie tego typu pracy jako freelancer. Pracując jako niezależny copywriter można obsługiwać wiele firm i zleceń jednocześnie, maksymalizując tym samym swoje korzyści finansowe. Co więcej, podobnie jak w przypadku influencera, prowadzenie takiego biznesu nie wymaga dużych nakładów pieniężnych. Poza kosztami otwarcia firmy, jedyne czego będziesz potrzebować to laptop. A potem można już żyć jak prawdziwy cyfrowy nomad.

 1. Trener personalny

W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej interesują się fitnessem. Co więcej, wraz z ciągłym rozwojem mediów społecznościowych, presja na zdrowy wygląd jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Użytkownicy są nieustannie bombardowani filmami z siłowni i niskokalorycznymi przepisami i o ile można dyskutować, czy to zjawisko jest dobre, czy nie, to prawda jest taka, że bycie trenerem personalnym nigdy nie było tak opłacalne jak obecnie. Jeśli lubisz sport i chętnie spędzasz czas na siłowni, możesz z tego zrobić naprawdę świetny biznes, zdobywając certyfikat profesjonalnego trenera. Po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji będziesz w stanie pomóc innym ludziom wrócić do formy. Ważne jest, aby pamiętać, że nie chodzi tu tylko o trening 1:1. Możesz też nagrywać filmy z ćwiczeniami i wstawiać je do mediów społecznościowych, opracowywać indywidualne programy treningowe i oferować konsultacje. To fantastyczny sposób na poprawę Twojej sytuacji finansowej!

 1. Opiekun do zwierząt

Ok, to może wydawać się trochę szalone, ale wysłuchaj nas. Istnieje wiele platform, które pozwalają ludziom oferować swoje usługi w Internecie. Niezależnie od tego, czy mówimy o Booksy czy Airbnb, promowanie małej firmy nigdy nie było tak proste, a dotyczy to również usług związanych z opieką nad zwierzętami. Ludzie kochają swoich pupili i traktują ich jak rodzinę, dlatego chcą, aby byli w najlepszych możliwych rękach, gdy ich właściciele są poza miastem. I cóż… Nie zawsze oznacza to oddanie ich pod opiekę członków rodziny. Ciotka czy kuzynka niekoniecznie wiedzą, czego potrzebuje Twój czworonożny przyjaciel. Co więcej, prawdopodobnie mają własne życie i niewiele czasu na opiekę nad cudzym zwierzakiem. Ty natomiast wiesz, że Twój pies lub kot (albo żółw) zasługuje na to, co najlepsze, czyli na poświęcenie mu pełnej uwagi. Tak narodził się właśnie pet-sitting. Jeśli więc kochasz zwierzęta i wiesz, jak się nimi opiekować, zostanie profesjonalnym opiekunem to świetny sposób na niezależną karierę, która przyniesie ci ogromne zyski i elastyczność.

Podsumowując

Zostanie swoim własnym szefem nigdy nie było łatwiejsze. Wraz z rozwojem Internetu ludzie mają dostęp do wszelkiego rodzaju zasobów, które ułatwiają im niezależną pracę. Wszystko można osiągnąć w ciągu zaledwie kilku godzin, i nie potrzeba do tego już ani ogromnego kapitału, ani rzeszy ludzi. Oczywiście, jeśli uważasz, że przydałaby ci się dodatkowa gotówka, zanim zdecydujesz się zrezygnować ze swojej pełnoetatowej pracy, to polecamy wypróbowanie CashYeah, gdzie możesz zarabiać pieniądze w zamian za wykonywanie prostych zadań. To świetny sposób na zwiększenie miesięcznego dochodu i zebranie funduszy na własny biznes.

Comments are disabled.